top of page

היסטוריה והישגי הפורום 

בית פורום.jpg
נראות - פורום ארגוני צעירות
תחום הדיור
Painted Heart
24891697176_3c87da6cc0_o_edited.png
_jpg_converted_edited.jpg
1448364953149_edited.jpg
נראות לוגו.jpg

תחום הדיור

 • פרסום נייר העמדה "כשאין לך חדר משלך" -2011
  נייר העמדה, אשר הוצג במושב הצעירות הראשון ב"כנס שדרות לחברה בישראל", מציף את בעיית הדיור של צעירות בסיכון בישראל ומעלה את ההכרה בחשיבותו של דיור הולם כתשתית הכרחית להתפתחות הצעירות. כמו כן, המסמך מדגיש כי דיור הולם הוא תנאי בסיסי והכרחי להשגת כל יעד טיפולי אחר בעבודה עם צעירות בסיכון, כגון זוגיות בריאה, השתלבות בלימודים ועבודה ותרומה לחברה.

 • פיתוח מאגר הדיור לצעירות בסיכון
  יצירה, פיתוח ופרסום של מאגר דיור ראשון מסוגו,  המרכז פתרונות דיור לצעירות בסיכון ומנגיש ידע חיוני עבור נשות מקצוע וצעירות. המאגר נוצר על בסיס הידע הפרקטי שהצטבר בפורום, ועל בסיס מיפוי של כל פתרונות הדיור הקיימים דרך איסוף מידע מהשטח, ממשרד הרווחה ומהארגונים השונים. 
  כיום המאגר קיים ומתעדכן באמצעות משרד הרווחה בשיתוף פעולה עם אתר "כל זכות" .

 • פרסום נייר העמדה "צעירות הגרות בין הכסאות"- 2014 
  נייר העמדה מתמקד במצוקת הדיור של צעירות רבות שלא עומדות בקריטריונים שהוגדרו בחוק, ועל כן נותרות ללא מענה וקורת גג.

 • הגייה והקמה של מודל ה"דיורית"-ינואר 2015
  העבודה בשטח עם הצעירות העלתה את הצורך בפיתוח מענה דיור חדש, ייחודי ומותאם לצעירות, שיעניק מעטפת ליווי ותמיכה המתאימה למידת העצמאות של צעירות בראשית שנות העשרים לחייהן.
  עמותת "אותות" השותפה בפורום ובעלת ניסיון עשיר בהפעלת מסגרות לנערות ולצעירות במצבי סיכון, פתחה את הדיורית הראשונה במעונות אוניברסיטת תל אביב, אשר מיועדת ל-16 צעירות.
  הדיורית השנייה הוקמה בירושלים, ומיועדת לצעירות חסרות עורף משפחתי מרקע דתי-חרדי, והשלישית הוקמה במעונות של אוני' בן גוריון בבאר שבע.
  בהמשך, אומץ המודל על ידי משרד הרווחה הפועל להרחיב את המודל ברחבי הארץ.

 • אישור נוהל סיוע כספי בשכר דירה עבור צעירות בסיכון
  על בסיס נייר העמדה "צעירות הגרות בין הכסאות", אישרה ועדת המשנה לצעירים וצעירות חסרי בית, בראשות ח"כ מירב בן ארי ובשותפות משרד השיכון ומשרד הרווחה, הקצאה של 2.2 מיליון שקלים לטובת סיוע בשכר דירה בגובה 1,000 ש"ח בחודש לצעירות וצעירים חסרי עורף משפחתי ומחוסרי דיור.

העלאת מודעות

 • מושב צעירות בכנס שדרות לחברה 2011-2016
  פורום ארגוני צעירות בשיתוף תכנית המנטורינג במכללת ספיר, מקיים מדי שנה מאז 2011 מושב מיוחד העוסק בצעירות במסגרת "כנס שדרות לחברה בישראל". הדיונים במושב מקדמים שיח ודיון בשיתוף הצעירות, ועוסקים מדי שנה בנושאים שונים, רבים ומגוונים. במושבים הללו לוקחות חלק נשות מקצוע, צעירות, נשות אקדמיה וגורמים ממשרד הרווחה - מפגש המאפשר הנכחה וקשב לקולות רבים ומגוונים.

ביסוס שפה מקצועית

בפורום יושבות סביב השולחן נשות מקצוע ממגוון הכשרות ומקצועות: עבודה סוציאלית, טיפול, אקדמיה ומשפטים. גיוון הגישות המקצועיות המשתתפות בשיח תרם לאורך שנות העבודה לפיתוח גוף ידע מעשי ועשיר המתייחס לנקודות מבט ולהשקפות שונות באשר לפרקטיקות העבודה, ובהתחשב במציאות המורכבת: זירה רב תרבותית ורב מגדרית המתקיימת לצד התפתחות טכנולוגית מואצת אשר יוצרת שינוי תמידי בדרכי התקשורת.
השיח האינטרדיסציפלינרי שנוצר בפורום, המורכב מהיבטים שונים של העבודה עם צעירות, תורם ומעצב את הפרופסיה המתפתחת בעבודה עם צעירות וצעירים.

השתתפות בוועדות ובכנסים

הפורום נוכח בדיונים בוועדות בכנסת במטרה להשמיע את קולן הייחודי של הצעירות, ובכך לייצג את השטח בזירת הדיון של קובעי המדיניות. בדיונים הללו תפקידו של הפורום הוא להדגיש את החסמים היחודיים של צעירות במצבי סיכון, אשר לעיתים שונים מאלה של הצעירים, ועל כן דורשים מענים מותאמים.

קהילות צעירות אקטיביסטיות

הקהילה קמה מתוך הכרה בידע המשמעותי ובעל הערך של צעירות המתמודדות עם מצבי שוליות שונים, ובמטרה להביא את קולותיהן למרכז השיח הציבורי ובזירות בהן מתבצעים שינויים ומתקבלות החלטות בעניינן. בכך הצעירות הן למעשה שותפות שוות ביצירת שינוי חברתי הקשור בהן, מתוך העיקרון של "שום דבר עלינו בלעדינו".
במשך כשנתיים פעלו הצעירות במסגרת קבוצה עצמאית, ולאחר מכן הוחלט להרחיב את הפרוייקט לפריסה ארצית עם מגוון קהילות.
כיום הפורום יושב בועדת ההיגוי של מיזם "צעירות בראש"-קהילות אקטיביסטיות לצעירות במצבי הדרה, הפועל תחת הקרן למפעלים מיוחדים של הביטוח הלאומי.

מודל שיטת התקצוב

בפרויקט משותף של פורום ארגוני צעירות, עמותת "איתך- מעכי" ומרכז אדווה נעשה מהלך של בחינה מחדש של מודל שיטת התקצוב הקושר בין משרד הרווחה לבין ארגונים נותני שירות. הדו"ח שהתפרסם: "שירותי רווחה לצעירות בישראל- בחינה של מודל ההפעלה והתקצוב", מתאר את הבעיות בשיטת התקצוב והאופן בו היא מקשה על עבודת העמותות, חברות הפורום ואחרות, העוסקות בשירותי רווחה לצעירות ובמתן שירותים רציפים ואיכותיים. 
הדו"ח ונייר עמדה שהפורום הוציא על בסיסו נשלחו למשרד הרווחה.

unnamed (14)_edited.jpg

ביסוס שפה מקצועית

unnamed (14)_edited.jpg

העלאת מודעות

רחוב.jpg

תחום הדיור

רחוב.jpg

מודל שיטת התקצוב

1448364953149_edited.jpg

קהילות צעירות אקטיביסטיות

1448365006222_edited.jpg

השתתפות בוועדות וכנסים

תחום הדיור
העלאת מודעות
ביסוס שפה מקצועית
השתתפות בוועדות ובכנסים
קבוצת צעירות אקטיבסטיות
מודל שיטת התקצוב
bottom of page